Szukaj na tym blogu

niedziela, 9 maja 2010

Jak się dzierga Gail?

Jak zrobić chustę znaną jako Gail? - po schemat można zajrzeć TUTAJ

Bardzo prosto.

Należy zacząć od nabrania 4 oczek na druty i zrobienia dwóch rzędów francuzem (czyli każdy rząd to tylko oczka prawe)
W 5 rzędzie robimy 2 oczka prawe, 2 narzuty, 2 oczka prawe.
A w 6 - 2 oczka prawe, narzuty przerabiamy jako oczko lewe i oczko przekręcone lewe (lub prawe), 2 oczka prawe.
2 pierwsze i 2 ostatnie oczka robimy zawsze na prawo, to będzie taki brzeg chusty.
Należy pamiętać, że te oczka początkowe i końcowe nie są umieszczone na schemacie.

5 rząd, który opisałam wyżej to tak naprawdę rząd 1 ze schematu.

W chuście tej nie ma oczka środkowego.

Legenda:
I - knit - oczko prawe

O- yarn over (YO) - narzut

ssk (slip, slip, knit) - dwa oczka razem na lewo - czyli przekładamy 1 oczko na prawy drut, 2 oczko przerabiamy na prawo i przekładamy przez nie oczko nie przerobione z prawego drutu i dopiero przekładamy oczko na prawy drut

knit 2 together
- 2 oczka razem na prawo

/I\ s2tog, knit, psso - 2 oczka razem przekładamy bez przerobienia na prawy drut, 3 oczko przerabiamy na prawo i przeciągamy przez nie 2 nie przerobione oczka.

Początek (pierwsze 17-18 rzędów) wygląda tak:Chusta poszerza się dzięki podwójnemu narzutowi pośrodku (rząd 17 i  33) oraz narzutom zaraz za bodiurą brzegową - rząd 17, 33.

Tutaj widać narzut w 17 rzędzie - początek nowego listka z brzegu chusty
A na kolejnym zdjęciu - ogromną dziurę środkową z 2 narzutów w rzędzie 17:


A tak wygląda chust po przerobieniu schematu - czyli po zrobieniu rzędu 37:


I co dalej?
Dalej wracamy do schematu, ale nie do rzędu 1, tylko do rzędu 23 - tyle, że oczka zaznaczone na szaro (czyli listka) powtarzamy więcej razy.

Jak osiągniemy taką wielkość chusty jaka nam odpowiada przechodzimy do Edge Chart.
Bardzo ważna informacja - nie robimy po środku podwójnego narzutu.

EDIT: Robiąc ostatnie powtórzenie dochodzimy tylko do rzędu 35, a potem przechodzimy na schemat Edge Chart i zaczynamy robić od rzędu 5.
I jeszcze jedno - w schemacie jest błąd właśnie w rzędzie piątym. Powinno być narzut, 3 oczka prawe, narzut!, itd.


Mam nadzieję, że instrukcja się przyda i zdjęcia są w miarę pomocne.

Pod wpływem książki Julia&Julie oraz Monotemy postanowiłam przypomnieć sobie moją ulubioną kartoflankę z porami. Dawno jej nie robiłam, chociaż to jedna z najprostszych zup jakie znam.
Po przepis zapraszam na mój stary kulinarny blog, który przy okazji postanowiłam reaktywować, czyli zapraszam na Obiaaaaaaaad

41 komentarzy:

 1. Dzięki za wskazówki (pozwoliłam sobie skopiować do worda z adnotacją "instrukcja Maknety" - mam nadzieję, że się nie gniewasz...?). Podchodziłam do tej chusty jak pies do jeża, bo bardzo mi się spodobały Twoje wersje, ale wydawało mi się, że nie dam rady. Teraz spróbuję - tylko kiedy..? ;)Dzięki jeszcze raz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po Twoich chustach i instrukcjach postanowiłam zrobić ten szal z Kauni. I już się nie mogę doczekać, kiedy zacznę.
  Dziękuję, że podzieliłaś się swoją pracą.
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Makneto w naszym RR nie ma w ogóle żadnych udziwnień! Same krzyżyki i backstitche tak, że pozwoliłam sobie dopisać Cię do listy ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się to takie proste....
  Ale nie wiem, czy będę miała odwagę spróbować?
  Chyba jeszcze się poprzyglądam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla znawców tematu takie rady są na pewno na wagę złota! Mi ciągle pozostaje wzdychać do tych leciutkich i zwiewnych chust. Albo jeszcze opcja dwa: molestować Babcię :).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Art-glass-ak, Noelka, mam nadzieję, że moje wskazówki się będą pomocne, jakbyście miały jeszcze jakieś pytania to służę pomocą na ile będę potrafiła.
  Meririm, już się odezwałam na twoim blogu.
  Aryska, nie żartuj, to nie jest trudne, na początek można wybrać troszkę grubszą włóczkę i grube druty.
  Cub@_libra, molestuj Babcię, najlepiej, żeby Ci pokazała jak się robi na drutach i wkrótce będziesz mogła pokazać swoją chustę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Makneto , twoje chusty są wspaniałe, instrukcja chyba też prosta - nie robię na drutach , wiesz -brak czasu na wszystko.
  Pozdrawiam serdecznie , Bajka-Basia

  OdpowiedzUsuń
 8. Basiu, miło mi, że Ci się podobają moje chusty i fajnie, że zaglądasz do mnie. Wiesz, ja nie mam czasu na decoupage, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 9. Maknetko droga - bardzo proszę o pomoc. Wczoraj rozpoczęłam robienie tej chusty ( jest super) ale mam problem. Chyba źle czytam schemat..... Nie mogę zrozumiec jak się dalej "zagospodarowuje" ten podwójny narzut w pierwszym rzędzie robótki. A poza tym, czy rzeczywiście robi sie w dwu kolejnych rzędach - 33 i 35 zabranie środkowych 3 oczek? Jakoś mi to nie wychodzi ze schematu. No i wreszcie powtarza się dalej od rzędu 23, ale zupełnie sie pogubiłam. Przerabiam pierwszy motyw i nie wiem jak dalej.Proszę pomoż jeśli znajdziesz chwilkę. Prułam już cztery razy, jasna Anielka.......Sorki ale się zawzięłam i rzucam sie odrazu na głęboką wodę. Mój adres: em6630@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Maknetko bardzo dziękuje za wskazówki jak robić chuste bardzo mi to pomogło .Od lat robię na drutach a chusta na pierwszy rzut to była dla mnie czarna magia
  Dziękuje i Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Też odważnie z Nowym Rokiem robię podejście do gail. Może z Twoimi opisami jakoś sobie poradzę. Tylko wytłumacz mi jeszcze tą uwagę żeby nie robić podwójnych narzutów na środku - rozumiem, że chodzi o miejsce gdzie na środku rozpoczynają się nowe liście. To co - po prostu sobie pominąć te narzuty?

  OdpowiedzUsuń
 12. Basiu, Gail jest naprawdę prosta, więc rób. Przy schemacie końcowym na środku robi się tylko jeden narzut po prostu, a nie dwa jak wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Już chyba załapałam - nie o te podwójne narzuty chodziło tylko przy końcowym wzorze? A przy "środkowych" początkach nowych liści robić podwójne narzuty normalnie?

  OdpowiedzUsuń
 14. Basiu, teraz ja nie rozumiem. Przez całą chustę robisz podwójne narzuty przy początkach nowych liści, ale z chwilą gdy zaczyna się schemat końcowy nie ma już podwójnych narzutów, bo już żadnych nowych liści nie dziergasz tylko pracujesz nad wykończeniem starych.

  OdpowiedzUsuń
 15. No bo ja się zamotałam - doszłam do pierwszego podwójnego narzutu i wyszła mi dziura wielkości Wielkiego Kanionu ;) Skojarzyłam że w opisie było coś o podwójnych narzutach i zgłupiałam. Ale potem doszłam do tego że to nie o te narzuty chodzi. Potem robiąc je po prostu trochę bardziej dociskałam nitki narzutowe i jest lepiej;)
  Prosta to może jest ale nie wiem jak zniosę takie ilości oczek jak się bardziej rozszerzy!

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo dziękuję za tłumaczenie.Dzięki niemu udało mi się wydziergać moją Gail.Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 17. chyba i ja sie skuszę:))...jakby co to dam znać:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam,
  Bardzo dziękuję za opis do tej pięknej chusty. jestem "raczkującą" dziewiarką i próbuję za wszelką cenę zrobić tą chustę.Mam jednak pewną wątpliwość.Proszę powiedzieć mi czy dobrze odczytuje schemat.
  rząd 7 jest rzędem 3 ze schematu i robimy go tak:2 o prawe, 1 narzut, 1 o prawe, 2 narzuty, 1 o prawe, 1 narzut,2 o prawe.
  a co z rzędem 8 i pozostałymi parzystymi?
  Będę z niecierpliwością oczekiwać na odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 19. Wszystkie rzędy parzyste robimy tak jak do tej pory - 2 oczka prawe, potem oczka lewe aż do 2 ostatnich oczek, które robimy na prawo. Jeśli chodzi o podwójny narzut to najlepiej robic go najpierw jako oczko lewe a potem jako oczko prawe przekręcone.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam ponownie,

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ale muszę jeszcze chwileczkę Panią pomęczyć:) Doszłam do rzędu 17 i nie wiem co zrobić.Otóż w schemacie właśnie w tym rzędzie zaczyna się taka sytuacja, ze mam narzut i pustą kratkę. Która za Boga nie wiem co oznacza. Kombinowałam, kombinowałam i nic nie wymyśliłam. Proszę mi podpowiedzieć co powinnam zrobić gdy w schemacie pojawiają mi się puste kratki pomiędzy innymi symbolami?
  Dziękuję i przepraszam, że zawracam głowę
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 21. Aga, puste kratki są tylko po prostu dla przejrzystości schematu, a nic nie znaczą, tam nie ma żadnych dodatkowych oczek. Jest narzut a potem od razu dwa razem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Prosze o podpowiedź :5 rząd jest 1 rzędem ze schematu czyli robię symetrycznie dwa listki ? tak zaczęłam ale potem gubię sie w którym miejscu dodaje sie kolejny liśc na brzegu ?
  Proszę o pomoc , to strasznie uzaleznia . Pozdrawiam małgorzata

  OdpowiedzUsuń
 23. Małgorzato, tak właśnie - w 5 rzędzie robimy dwa symetryczne listki. Początek kolejnego listka z brzegu jest tam gdzie robimy dodatkowy narzut czyli w rzędzie 17 tym.

  OdpowiedzUsuń
 24. Makneto Kochana,
  To znowu ja i moje wątpliwości. Otóż skończyłam rzad 37 i nie wiem co dalej. Wychodzi mi że mam 86 oczek na drucie. W rzędzie 23 na schemacie jest po 23 z każdej ze stron schematu. I nie wiem co robić? Proszę pomóż mi. Pozdrawiam
  Aga

  OdpowiedzUsuń
 25. Maketo jesteś boska!!! Te wskazówki są bardzo pomocne i dzięki Tobie odważyłam się wydziergać takie cudeńko.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 26. poszłooooooooooo:))Dzię ki twojej pomocy i innych dziewczyn zrobiłam dwie ( http://aqratnie.blogspot.com/2012/03/zagailiam-sie.html ) ..trzecia się blokuje......zaczynam czwartą...dzięki:)))

  OdpowiedzUsuń
 27. Dziewczyny,,,błagam Was, czy któraś ma może opis tej chusty ale nie obrazowy tylko jak sie robi po kolei te rzedy....za Boga mi nie wychodzi....
  Maja

  OdpowiedzUsuń
 28. Anonimowy, napisz do mnie maila na makneta@gmail.com to prześlę ci polskie tłumaczenie wzoru, aczkolwiek to chyba nie jest opis rząd po rzędzie.

  OdpowiedzUsuń
 29. Hej, raz już zaczynałam ale zdążyłam zapomnieć. 5 rząd to 1 ze schematu... tylko ja mam teraz na drutach 6 oczek - odejmują po 2 na te brzegowe zostaje mi 2 wolne oczka. W schemacie w 1 rzędzie jest tylko narzut i zgłupiałam. Robię 2 prawe (brzegowe) narzut i co dalej?

  OdpowiedzUsuń
 30. Napisałam, że w 5 rzędzie robimy dwa narzuty w środku - 1 narzut jest ze schematu left side, drugi ze schematu right side, ale to tak naprawdę ten sam schemat. Musisz po prostu robic odbicie lustrzane pierwszego schematu.
  Czyli jak już zrobiłaś 5 rząd to 6 lecisz 2 oczka prawe, narzuty przerabiamy jako oczko lewe i oczko przekręcone lewe (lub prawe), 2 oczka prawe.
  Potem w 7 rzędzie robisz to co jest narysowane w schemacie w rzędzie 3 - 2 oczka plisy, narzut, 1 oczko prawe, narzut (to jest pierwsza częśc), teraz znowu narzut, 1 oczko prawe, narzut (to jest powtórka schematu - druga połowa chusty) i na zakończenie 2 oczka plisy.

  OdpowiedzUsuń
 31. Dzięki, dzięki, jakaś zamotana wczoraj byłam i źle myślałam. Ale już 2 raz przerabiam 1 schemat i wychodzi:) Wielkie dzięki za te tłumaczenia. Pozdrawiam effka

  OdpowiedzUsuń
 32. a ja mam tak głupie pytanie że aż mi wstyd. Nabieramy 4 oczka i przerabiamy 2 rzędy francuzem, a następny rząd podajesz jako 5. A co z 3 i 4 rzędem? Francuzem czy o co chodzi. Aż mi wstyd :p

  OdpowiedzUsuń
 33. To wcale nie jest głupie pytanie - chodziło mi o 4 rzędy oczek prawych, bo dla mnie francuz to dopiero jest jak zrobię 2 rzędy prawe i stąd to nieporozumienie.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ratunku. Jestem już przy edge chart i coś mi się nie zgadza. Tyle razy już prułam że kolejnego już nie zniosę. Zrobiłam 36 rzędów ostatniego powtórzenie potem zrobiłam rząd 5 z edge chart i nie wiem co mam zrobić z informacją : nie robimy po środku podwójnego narzutu. Nie wiem o które miejsce chodzi. W rzędzie 5 powtarzałam schemat aż do środka kończąc N i według schematu powinnam zacząć N drugą połowę. zamiast tych dwóch narzutów zrobiłam jeden i w 7 rzędzie brakuje mi jednego oczka na środku. Wynika z tego że te dwa narzutu są niezbędne więc w którym miejscu mam nie robić podwójnego narzutu (w którym rzędzie)? Błagam ratuj. PS dzięki za odpowiedź o francuzie :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Spróbuj robic dokładnie wg schematu - najpierw 38 rzędów a potem dopiero Edge chart od początku - tak naprawdę to nie wiem czy to się sprawdzi ponieważ ostatni raz robiłam tę chustę 2 lata temu.
  Poza tym z tym podwójnym narzutem to chodzi o to, że Edge Chart to jest jeden schemat, który powtarzamy i na prawej i na lewej połowie chusty. Schemat jest tylko jeden, nie robimy odbicia lustrzanego i dlatego nie ma dwóch narzutów pośrodku.

  OdpowiedzUsuń
 36. zaczęłam Gaila i zgłupiałam!!! za dwoma oczkami brzegowymi nie robimy narzutów jak przy innych chustach???

  OdpowiedzUsuń
 37. Nie, nie robi się tych dwóch narzutów zaraz za oczkami brzegowymi w każdym rzędzie na prawej stronie robótki, a tylko w rzędzie 17 i 33 tak jak napisane jest wyżej. Przy robieniu liści dodaje się wystarczająco dużo oczek by chusta się rozszerzała.
  Pozdrawiam
  makneta

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam serdecznie :) Te piękne chusty nęcą mnie od jakiegoś czasu i dzięki Twoim wskazówkom, Makneto, chyba się "porwę" na tę Gail :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Skorzystalam z podanych wskazowek. Chusta wyszla bardzo ladnie. DZIEKUJE!!
  Pozdrawiam Irena G.

  OdpowiedzUsuń
 40. oj świetnie, że do Ciebie trafiłam, planuję się zabrać za robienie tej chusty zaraz po tym jak dobrnę do końca echo flower:)) a że w dzierganiu jestem początkująca to Twoje wskazówki będą jak złoto!!

  OdpowiedzUsuń
 41. Szczególne podziękowania dla Maknety:) Między innymi dzięki Tobie skumałam początek robótki.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz!