Szukaj na tym blogu

wtorek, 29 grudnia 2015

I znowu plany???

Plany planami, a życie życiem.

Dokładnie rok temu napisałam post "Rok 2015 rokiem dążenia do doskonałości", tytuł ten był odrobinę ironiczny, prześmiewczy, taka moja  ironia na mój własny temat. 

Rok minął, a ja co? Nie zrealizowałam chyba ani jednego punktu w całości.

A dlaczego? Czy dlatego, że postanowienia noworoczne nie działają?

A od kiedy postanowienie noworoczne są samosprawdzającą się przepowiednią? 

Lata całe robiłam różnego rodzaju postanowienia, czy tzw. plany, ale nie używałam żadnych narzędzi do ich realizacji.

Dopiero od jakiegoś czasu zaczyna do mnie docierać, że nie wystarczy wyznaczyć sobie cele, ale muszą być one naprawdę MOJE,  trzeba o niech pamiętać i samą siebie z nich rozliczać. 

Nie wiem czy jest jeszcze ktoś kto nie słyszał o takim narzędziu biznesowym SMART.  I  nie mam tu na myśli samochodu Smart, a wyznaczanie celów tak, aby spełniały 5 kryteriów.Dzięki zastosowaniu tej strategii cele naprawdę mają szanse być moje, ważne dla mnie, wynikać z moich potrzeb, a do tego jeszcze mogę sobie ustalić własny bacik, by je realizować.

I dlatego w tym roku poważnie się zastanowię (a raczej już się zastanawiam) by moje cele takie były - spełniały tych 5 punktów.

Moje 3 główne cele, o których chciałabym napisać dzisiaj to:

1. Wziąć udział w Biegu Niepodległości.

Ostatnio zaczęłam biegać. Spodobało mi się to bardzo. Aż trudno mi samej w to uwierzyć, bo do niedawna byłam przeciwniczką wszelkiego ruchu i wysiłku. Spodobało mi się na tyle, że postanowiłam sobie wyznaczyć jakiś dodatkowy cel niż tylko bieganie wokół miejskiego zbiornika wodnego. I stąd pomysł wzięcia udziału w Biegu Niepodległości.

Od dziś mam na przygotowanie jakieś 44 tygodnie, czyli nawet jeśli dziś mój sposób biegania to marszobieg to powinnam wciągu tych 44 tygodni dojść do 10 km w 60 minut. 

Czy mój cel jest SMART? 

Oczywiście jest prosty (S) - przebiec 10 km w czasie 60 minut w czasie Biegu Niepodległości w listopadzie 2016.

Jest także mierzalny (M) - będę biegać 3 razy w tygodniu (we wtorki, czwartki i niedziele) co najmniej 3 okrążenia wokół Zalewu przez pierwsze 4 miesiące. Potem sobie ten plan zmodyfikuję. 

Jest również osiągalny (A), bo biegając metodą Gallowaya (chociaż nie dam sobie głowy uciąć, czy dokładnie na tym polega ta metoda, nie przywiązuję się do teorii) przechodząc od marszu do truchtu i potem znowu do marszu jestem w stanie już teraz zrobić 3 okrążenia wokół owego zbiornika, czyli ponad 5 km. 

Dodatkowo ten cel jest dla mnie bardzo istotny (R), ponieważ ostatnio nawet dzierganie przestało mi wystarczać do rozładowywania stresu, a jak biegam, to czuję jak mi ulatnia się ciężar, który cały czas mam na klacie. Poza tym, chcę ładnie wyglądać, a od dziergania plecy mi się zaokrągliły i sadełko znowu rośnie jakoś tak samo.

I jak najbardziej określiłam czas (T) - 11 listopada 2016 to czas realizacji całego przedsięwzięcia. 

2. Przeczytać 52 książki i napisać 26 recenzji . 

Cel jest specyficzny (S) i mierzalny (M) i określony w czasie (T) - 1 książka w tygodniu, czyli 52 w ciągu całego roku 2016 a 2 recenzje w miesiącu.

Myślę, że jest osiągalny (A), a przy tym istotny (R). W tym roku przeczytałam 43 książki (a jeszcze mam 3 dni na doczytanie tego czego nie doczytałam do tej pory), czyli o 11 więcej niż w zeszłym roku.  A do tego mam kilka(naście) książek, które zaczęłam czytać, a przerwałam i gdybym była bardziej wytrwała to pewnie dałabym radę już w tym roku osiągnąć tę magiczną liczbę 52. Dlaczego jest dla mnie to istotne? Bo chcę się rozwijać, pisać więcej, nauczyć się pisać recenzje właśnie, a nie każdą książkę pewnie będzie mi się chciało recenzować, stąd więcej książek niż recenzji. 

3. Napisać i opublikować 12 wzorów.

Cel jest określony (S) i mierzalny (M) 12 wzorów a także określony w czasie (T), bo do końca 2016 roku.

A przede wszystkim to bardzo ważny (R) cel dla mnie. Od niedawna (bardzo niedawna) postanowiłam, że przestanę mówić, że próbuję pisać wzory, a po prostu nazwę siebie projektantką dzianinowych wzorów (ponoć tak to działa, gdzieś czytałam tylko nie wiem gdzie). A co robi projektantka? No przecież nie próbuje wymyślać, nie próbuje pisać, a po prostu to robi - pisze i wydaje swoje wzory.  

Jest też to cel osiągalny (A), nawet jeśli do tej pory nie udało mi się opublikować w ciągu roku 12 wzorów. Cel musi być też przecież wyzwaniem.  

Na początku napisała również, że muszę pamiętać o tych celach i z nich się rozliczać. 

Tak więc nie wystarczy napisać je raz i nawet zamieścić je tutaj publicznie, bo już nie raz widziałyście moje postanowienia, które nie zostały zrealizowane. Mam zamiar wypróbować różne narzędzia, które będą pomagały mi podtrzymać ten żar i od czasu do czasu będę się z Wami nimi dzieliła, narzędziami i moimi efektami oczywiście. 

 

PS. Nie zapomnicie, że jutro Wspólne Dzierganie i Czytanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za komentarz!