Szukaj na tym blogu

niedziela, 28 lutego 2016

Szydełkowy dywanik DIY - mini tutorial

Jakiś czas temu postanowiłam zrobić mały dywanik do pokoju Judytki. Chciałam, żeby zaraz po wstaniu mogła postawić bose stopy na czymś innym niż goła podłoga.

Kupiłam w ten celu jeden spory motek włóczki z T-shirtów w kolorze turkusowym tak na próbę (szczerze mówić nie wiem jakiej firmy i nawet nie wiem ile miała metrów, bo gdzieś mi się zapodziała etykietka). Potem brałam udział w konkursie sklepu Czas Zamotać, w którym  wygrałam grube drewniane szydełko rozmiar 15mm oraz motek The fabric yarn o wadze 400gram/120m w kolorze jasnej brzoskwini.  Turkusowy motek był co najmniej 2 razy większy od tego jasnego. 

dywaniki diy

Początkowo miałam zrobić prostokątny chodniczek na drutach i w razie czego dokupić po prostu turkusu w lokalnej pasmanterii. Ale jak to u mnie zwykle bywa, odkładałam i odkładałam wykonanie dywanika, aż wczoraj wkurzona chorowaniem postanowiłam zrobić coś szybkiego.

Padło na szydełko i włóczkę z koszulek i tak powstał mały okrągły, a raczej ośmiokątny chodniczek, którego średnica ma tylko 70cm. Na tyle tylko starczyło nitki, a i tak ostatni rząd półsłupków jest niedokończony. 


Jak zrobić taki chodniczek? Można posiłkować się moim tutorialem na czapeczkę oczywiście tylko do miejsca, w którym opisuję robienie denka i zamiast słupków z narzutem można robić zwykłe słupki i półsłupki.  

Opis wykonania

1: Zrobić podwójne kółeczko z nitki i na nim wykonać 8 słupków, połączyć je oczkiem ścisłym.

2: 3 oczka łańcuszka (zamiast pierwszego słupka), 1 słupek wbity w pierwszy słupek (czyli w te same miejsce skąd zrobiliśmy 3 oczka łańcuszka), a następnie *2 słupki wbite w jeden słupek z wcześniejszego okrążenia) powtarzać od *, na końcu zamknąć okrążenie oczkiem ścisłym (razem 16 słupków)

3: 3 oczka łańcuszka, *2 słupki wbite w kolejny słupek z wcześniejszego rzędu, 1 słupek w kolejne oczko z poprzedniego rzędu, powtarzać od *, na końcu zamknąć okrążenie oczkiem ścisłym (razem 24 słupków)

4: 3 oczka łańcuszka, *2 słupki wbite w kolejny słupek z wcześniejszego rzędu, 2 słupki w 2 kolejne oczka z poprzedniego rzędu, powtarzać od *, na końcu zamknąć okrążenie oczkiem ścisłym (razem 32 słupków)

5: 3 oczka łańcuszka, *2 słupki wbite w kolejny słupek z wcześniejszego rzędu, 3 słupki w 3  kolejne oczka z poprzedniego okrążenia, powtarzać od *, na końcu zamknąć okrążenie oczkiem ścisłym (razem 40 słupków)

jak zrobić dywanik szydełkiem

 I tak dalej w każdym okrążeniu.

Trzeba pamiętać, że aby dywanik dobrze się układał, nie wybrzuszał, nie falował,  to w każdym okrążeniu 8 razy dodajemy oczka, czyli robimy 2 słupki (półsłupki) w jednym oczku z poprzedniego rzędu. 

Oczywiście zamiast słupków można robić półsłupki, albo na przemian, rząd słupków i rząd półsłupków. 

Na końcu trzeba schować ogonek tak by się nie pruło. Ja po prostu przeplotłam kilka razy na lewej stronie (można to zrobić przy pomocy igły z bardzo dużym oczkiem), tak samo jeśli łączyliśmy kolory to tamte nitki również trzeba schować.

Następnym razem  chciałabym wykonać dywanik (lub nawet duży dywan) ze sznurka bawełnianego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za komentarz!