Szukaj na tym blogu

piątek, 28 kwietnia 2017

Wiadomość do przyszłości

Czy zastanawiałyście się kiedyś co chciałybyście zostawić po sobie przyszłym pokoleniom? 

Oczywiście my rękodzielniczki chciałybyśmy, aby jak najdłużej przetrwały nasze wyroby, w których tworzenie każdego dnia wkładamy dużo serca. W niejednej rodzinie ręcznie haftowany obrus lub szydełkowa serweta wykonana przez babcię jest przechowywana niczym święta relikwia. Czemu więc byśmy nie miały przekazać naszym potomnym pieczołowicie uszytej narzuty na łóżko, czy wyjątkowej zrobionej na drutach ślubnej sukni lub chusty. Ja sama wciąż przechowuję pierwszy ażurowy sweterek, który wydziergałam swojemu Julkowi oraz sukienkę, którą zrobiłam Judycie do Chrztu Świętego.

Pamiątki te będą mówiły o naszych zainteresowaniach, pasjach, a także będą ukazywały fragmenty naszego życia. Jednakże będą to fragmenty pełne niedopowiedzeń.

wiadomość do przyszłości

Nasz świat, naszą codzienność najlepiej jest po prostu opisać.Kiedy sięgamy po lektury poetów takich jak Homer, Dante Alighieri, Szekspir czy Jan Kochanowski, żyjących setki a nawet tysiące lat temu, dzięki ich słowom przenosimy się w wyobraźni do tamtych krain, do tamtych czasów, do poprzednich epok. Razem z nimi radujemy się, razem z nimi odczuwamy strach i smutek. Dowiadujemy się jak wyglądał dzień w jednym z sumeryjskich miast tysiące lat temu, co wieczorem robili zwykli obywatele Francji w czasach Ludwika XVI lub czym żyli mieszkańcy starożytnego Rzymu.

Ale nie trzeba nawet sięgać do dzieła, aż tak odległych mistrzów, by z przyjemnością zagłębić się w latach przeszłych. Wspaniale jest czytać listy lub dzienniki znanych ludzi, takich jak Agnieszka Osiecka, Maria Curie, Marek Hłasko. Ale największe szczęście ma ten, kto może czytać listy lub dzienniki pisane przez swoich dziadów lub pradziadów, przez zwykłych, ale bliskich im ludzi, opisujących codzienność podobną do naszej, a jednak zupełnie inną. Poznając ich życie, ich świat pełniej odnajdujemy i definiujemy samych siebie.

Przyszłe pokolenia tak samo będą chciały poznać i zrozumieć przeszłość, czyli odkryć nas, kim byliśmy i jak przebiegało nasze życie. 

Nawet to co obecnie jest dla nas elementem szarej codzienności, dla nich będzie stanowiło niemałą ciekawostkę i ogromną wartość poznawczą. To też każdy z nas ma coś ciekawego do przekazania przyszłym pokoleniom. Kiedy opisujemy nasze rozmyślania nad parującą filiżanką kawy i kiedy piszemy o codziennej drodze do pracy, czy o naszej rozmowie z napotkanym na ulicy sąsiadem lub o wpatrywaniu się w gwiazdy.

W obecnych czasach znacznie rzadziej sięgamy po pióro, by przelać nasze myśli na papier, znacznie rzadziej wysyłamy tradycyjny list lub prowadzimy dziennik. 


Ale jeśli czujemy taką potrzebę, nawet jeśli piszemy tylko do szuflady, to będzie to ciekawe dla przyszłych pokoleń i pomoże im nas zrozumieć. Teraz możemy zadbać, by ta nasza twórczość nie przepadła.

Papiery POL dostrzegając potrzebę stworzenia świadectwa naszych czasów, które w niezmienionej formie dotrze do przyszłości. Aby tak się stało powstanie kapsuła czasu, która zakopana pod ziemią przechowa informacje dla przyszłych pokoleń.

Każdy z nas może stworzyć takie przesłanie, na którego kształt nie będę miały ani Papiery POL, ani organizatorzy akcji. Nie będą oni czytali, ani gromadzili czy w jakikolwiek inny sposób wpływali na treść drukowanych informacji. Ich pierwszymi odbiorcami będą przyszli odkrywcy kapsuły.

Już teraz możesz wysłać swoją wiadomość do przyszłości na www.papierypol.pl.

Ja nie mogę przegapić takiej okazji, by moją wiadomość przetrwała wieki i pomogła przyszłym pokoleniom dowiedzieć się jak wyglądał świat w roku 2017.

Więcej o akcji Patronat nad akcją objęli: Interia, Legalna Kultura, Edutorial, Historia.org.pl oraz magazyn psychologiczny Charaktery.


Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za komentarz!